Vyberte stránku

Bali je životní styl a každý kdo na ostrově strávil víc jak 14 dní mi to s úsměvem na rtech dosvědčí. Na Bali jezdí ročně několik miliónů turistů a právě na základě skvělých zážitků a nezapomenutelných chvil na ostrově Bohů, se potom hodně expatů rozhodne se sem rovnou přestěhovat. Co si budem povídat… ani já nejsem výjimkou.

Počet přistěhovalců, kteří si jednoho dne sbalí doma kufry a přijdou žít na Bali, roste. Jde o lidi z celého světa, ale převládají hlavně Australané, Francouzi, Rusové, Holanďani a taky je tu poměrně silná česká expatská komunita. Dnes po prvním roku života na Bali to mám už v oku a po příchodu například do kavárny, umím po pár minutách rozpoznat, kdo z lidí je “domácí” expat už delší dobu zde žijící a kdo je jen turista na dovolené.

ZÁKLADNÍ ZNAKY VYPADAJÍ NÁSLEDOVNĚ:

Foťáky/Selfie tyče/Mobily

Turista

Má celý “selfie mám se rád” arzenál na stole a v momentě servírování kávy nebo nedej bože snídaně, se může zbláznit a neví ani na který foťák fotit i za cenu, že se vlastně ani nenají. Specialitou turistů je taky vypichování očí selfie tyčemi ostatním přísedícím od vedlejších stolů.

Zdomácnělý Expat

Jestli vůbec nějaký mobil má, tak jde většinou o Oppo nebo o podobnou čínskou vychytávku z místního obchodu, protože ten původní Iphone/Samsung už dávno rozbil, utopil v oceánu nebo ztratil.

Macbook na stole je MUST HAVE

Turista

Chudák turista si musí na své dovolené vystačit jen s tabletem nebo mobilem. Vždyť kdo by se chtěl jenom koukat na pláži na oceán, když může čumět do mobilu a chatovat s kámoši na druhém konci světa.

Zdomácnělý Expat

Expata poznáš tak, že mu sem tam zpoza toho počítače vykoukne hlava. Počítač je nutnost a je jedno jestli na něm pracuje online, sleduje seriál nebo jen hraje „Hledání min“, je to prostě nutnost.

Playmates vs. Divoženky

Turista

Klasická turistka ráno vstane, aplikuje si na celé tělo přibližně tři odlišné druhy krému/oleje na opalování, protože jeden je jen na tvář, druhý je na tělo a třetí na tvář a tělo. Na to začne nanášet speciální krém, o kterém četla u nějaké blogerky, že se musí dát na pleť před opalováním. K tomu samozřejmě bronzer s názvem Tropical, protože je v tropech a voděodolnou řasenku. Jeden lesk ihned na rty, jeden do kabelky a jeden do zálohy kdyby první dva došly.

Zdomácnělý Expat

Žena ráno vstane.

Módní policie

Turista

Krásně vyvoňená a vyžehlená nová kolekce ze Zary s názvem Summer 2016, doplněná novými RayBankami a pokrývkou hlavy před silným sluncem na rovníku. Boty z rychleschnoucího materiálu protože, “právě je na Bali to hrozné období dešťů”.

Zdomácnělý Expat

Jak na tričku není minimálně jedna díra a jeden flek, tak ještě nebylo prané v místní čistírně. V lepším případě žabky/sandály s prošlapanou patou, v tom horším rovnou bosé nožky.

Rychle a zbesile

Turista

Na cestě ho poznáš podle toho, že ho někde vytahují z rýžového políčka kde to nechtěně zaparkoval, protože seděl na motorce poprvé. No a druhou skupinou jsou páni v letech, kteří si přijedou na Bali ventilovat svojí hlavou přerůstající ego po boku mladé azijské kamarádky a tak si pro jistotu z půjčovny motorek vezmou ten nejsilnější, největší a nejdražší stroj jaký tam kdy měli.

Zdomácnělý Expat

Má starou, po všech stranách obouchanou motorku se stojanem na surf, no a pro naši smůlu bohužel často jezdí bez přilby, protože “vždyť já sem tu doma, mně se nic nemůže stát”. Jako doplněk poslušně sedící na motorce mu často slouží jeho čtyřnohý, z ulice adoptovaný kamarád. Další, stále početnější skupinou jsou kluci s na míru upravenými mašinami, ideálně z dílny slavného Bali Deus, kteří přesně vědí co dělají a místní ženy si jejich fotkami zdobí pokoje.

Vamos a la playa

Turista

Hned po probuzení a naservírování snídaně, si to pálí na pláž s plnou plážovou taškou (osuška, olej č.1, olej č.2, kindle, tablet, mobil, powerbank, powerbank pro powerbank, peněženka plná peněz) chytat bronz a sluníčko.

Zdomácnělý Expat

Na pláž chodí surfovat, ven se psem, zaběhat si nebo večer na pivko. Opálení má proto minimálně v 3 až 4 různých odstínech podle oblečení, které měl právě v ten den na sobě.

Tak takhle nějak by jsem popsala základní rozpoznávací znaky z mého všímavého očka úhlu pohledu. Samozřejmě je to psané s troškou humoru, tak doufám že jsem Vás pobavila. Realita bývá hlavně u turistů, kteří jsou v Ázii poprvé někdy i horší než jak jsem popsala výše a proto Vás prosím! Chovejte se s respektem ke kultuře, náboženství a lidem na Bali. Vy jste tu na návštěvě a dovolené, oni jsou tu doma.