Vyberte stránku

Dnes jsem se rozhodla pustit se do článku, který bude celý psaný formou otázek a odpovědí. Otázek, na které se nejčastěji ptáte ohledně dovolené na Bali, ať už mně osobně a nebo na různých cestovních portálech. Otázky minimálně v tom případě, když se na ně ptáte mě, jsou většinou od lidí, kteří se chystají na dovolenou na Bali nebo i na delší období. Odpovědi, které jsem Vám níže sepsala jsou z mojí vlastní zkušenosti po tom, co už víc než rok žiju na Bali. Doufám, že tyto informace budou přínosem nejen budoucím Bali dovolenkářům, ale i zvědavcům, kteří možná o dovolené na Bali ani neuvažovali a až teď začnou.

Jak si mám nejvýhodněji koupit letenku na Bali?

Doporučuju sledovat místo odletu Praha/Vídeň/Budapešť, závisí z které části SR/ČR jste a co máte nejbližší a směřovat ten let do Singapuru nebo Kualy Lumpur. Společnosti určitě Emirates nebo Turkish Airlines, sem tam má výhodné letenky i Qatar, ale já jsem s nimi za ten rok ještě neletěla. Dobrá cena za zpáteční letenku na této trase sa pohybuje do 500 eur (13 500 kč), počítané s jedním velkým zavazadlem na osobu. Ze Singapuru nebo Kualy Lumpur si potom už jen koupíte krátký let do Denpasaru s lokální nízkonákladovkou za přibližně 120 eur (3 200 kč) zpáteční letenka na osobu. V Kuale a Singapuru si dejte na přestup minimálně 2,5 – 3 hodiny a nezapomeňte si po prvním letu z Evropy vyzvednout svoje zavazadlo a přesunout se s ním na krátký let do Denpasaru. Kdyby jste ale přece jenom chtěli vidět z Asie i něco jiného než Bali a rozhodli se pro 1-2 denní zastávku v Singapuru, tak se nechte inspirovat mým starším příspěvkem, co konkrétně se tam dá vidět a zažít. TOP zastávky Singapuru najdete TADY.

Poznámka: Můj osobní rekord v ceně letenek byl cca 490 eur za obě letenky Budapešť – Kuala Lumpur + Kuala Lumpur – Denpasar. Stačí najít letenky v předstihu a vědět jak na ně. Podrobnější letenkový post zaměřený na vyhledávaní jsem napsala na blog TADY.

Potřebuju na Bali víza?

Jestli jste občanem SR/ČR, tak na Bali pro Vás platí povinnost turistických víz. Závisí na jak dlouho se na Bali budete zdržovat.

POBYT DO 30 DNÍ: Turistické víza dostanete po příletu na letiště v Denpasaru. Víza jsou zadarmo. Tento druh turistických víz se ale NEDÁ prodloužit a po 30 dnech musíte opustit zem.

POBYT DO 60 DNÍ: Turistické víza dostanete po příletu na letiště v Denpasaru. Když víte, že Váš pobyt překročí dobu 30 dní, na letišti to ohlásíte a zaplatíte poplatek 35 USD. Tento druh turistických víz se dá prodloužit přímo na Bali na Imigračním úřadě v Denpasaru, kde si za to ale samozřejmě i zaplatíte. Po vypršení 30 dní si tak Vaše vízum můžete prodloužit o dalších 30 dní a být na Bali celkem až 60 dní. Po vypršení 60 dní, musíte zemi opustit.

Hati Hati! Překročení Vašich víz a povoleného počtu dní se na Bali trestá pokutou, kterou zaplatíte při odletu ze země. Poplatek za den je 20 eur (540 kč) a platit se na letišti dá jen v hotovosti.

Poznámka: Prosím zkontrolujte si platnost Vašeho cestovního pasu. Datum platnosti by měl být minimálně dalších 6 měsíců.

Jakým jazykem se na Bali mluví?

Na ostrově Bali, tak jako v celé Indonézii je hlavním jazykem indonézština tzv. Bahasa Bali. Tímto jazykem se mezi sebou dorozumívají místní a už i čím dál větší skupina zdomácnělých expatů. Vám však určitě postačí angličtina, kterou se dorozumíte skoro všude. Jestli by jste, ale chtěli udělat dojem, tak si nastudujte základní fráze jako:

Selamat Pagi- Dobré Ráno

Selamat Soré- Dobré dopoledne

Selamat Makan- Dobrou chuť

Terima Kasih- Děkuju

Sampai Jumpa- Uvidíme se

Sampai Jumpa Besok- Uvidíme se zítra

Jaká měna se na Bali používa?

Na Bali se platí indonéskou rupií (zkratka IDR) a platí se s ní všude. Zaplatíte s ní hotel, taxi, v restauraci, obchodě, na turistických místech, no prostě všude. Jsou místa, kde až Vás jako turisty uvidí lokální prodejci budou se Vám snažit ceny řikat v dolarech. Občas Vás i budou přesvědčovat, aby jste jim zaplatili v dolarech, ale pro Vaše dobro to nedělejte. Kurzy se tu samozřejmě nesledují a ceny střílejí od oka, takže v konečném důsledku jenom proděláte.

Jak se mám k IDR dostat? Jakou měnu si přivést a následně vyměnit?

V Praze jsem už zkoušela oběhnout pár směnáren, s poptáváním se na IDR jsem bohužel neuspěla. Právě proto, je pro Vás lepší přivést si jinou měnu na dovolenou na Bali a měnit až  na místě.

Ideální jsou americké dolary (zkratka USD) nebo eura (zkratka EUR). S výměnou dolarů a eur  není problém nikde na Bali , ale musíte vědět přesně kam zajít. Stalo se mi taky, že mi v směnárnách sledovali na EUR bankovkách ročník a starší jak 2009 mi prostě nesměnili, takže na to pozor. Taky sledujte kurzy, které jako každá směnárna musí mít napsané na viditelném místě.

Poznámka: Trvejte na tom, že jste vždy poslední osoba, která finální sumu přepočítá. Po přepočítání a zkontrolování peňez, je už nedávejte zpátky do rukou prodejci. Vždyť víme jak to s podvody ve směnárnách chodí.

Mužu na Bali vybírat kartou z bankomatu? Je to bezpečné?

Vybírat kartou se z bankomatu dá, ideální je si přivést minimálně dvě karty a to jednu VISA a jednu Master Card. Proč? Protože ne všechny bankomaty, platební terminály v obchodech/restauracích akceptují oboje. Výběr resp. platba kartou na Bali určitě bezpečná není a proto si pořiďte dobré pojištění karty v případě, že Vám někdo Váš účet vykrade. Je to bohužel na Bali čím dál tim víc “populární sport“, že po výběru hotovosti/platbě kartou Vám může někdo do pár hodin/dní ale i týdnů účet vybrat. Předejít se tomu dá tak, že budete používat jen bankomaty umístěné v bankách s 24/7 strážníkem a taky, že budete platit kartou jen v ověřených obchodech a ne u pochybných pouličních stánků. Good luck!

Jak si správně zvolit ubytovaní na Bali?

Tato odpověď velmi závisí na Vašem standardu a potřebách. Na Bali se dá bydlet cenově od 10 eur (270kč) za noc až po několik stovek eur. Závisí to jen na Vás, či preferujete raději rezort se snídaní a plaveckým bazénem a nebo je Vám to jedno kde jste ubytovaní, protože se na pokoj chodíte jen vyspat. Ubytování si ideálně bookujte přes airbnb.com a nebo booking.com, který najdete i na mém blogu na pravé liště a přes který když si něco booknete, hodí mi to do prasátka nějakou tu korunku. Odkaz na tento vyhledávač na mém blogu TADY.

Každopádně si určitě nebookujte ubytovaní na celou dobu Vašeho pobytu, protože sami nevíte jestli se Vám někde bude líbit víc/méně a nebudete chtít zůstat na tomhle a nebo na jiném místě. Zabezpečte si tak ubytovaní na maximálně 2-3 první noci, dokud se nerozkoukáte. Potom budete řešit kam dále a neboť je na Bali obrovské množství ubytovacích zařízení, nebojte se že budete spát pod mostem (haha na Bali totiž ani skoro žádné mosty nejsou :P).

V případě, že cestujete na Bali na delší pobyt a chtěli by jste mít vlastní pokoj/domeček na pár týdnů v pronájmu, znova doporučuji první noci strávit na ubytovně a potom se rozkoukat po něčem vlastním v lokálních novinách, na webech/expatských skupinách na FB, realitkách, které jsou na každém rohu.

Jak se na ostrově Bali přepravuje? Vlak/autobus/taxi/auto/motorka?

Na Bali (kromě jediné oblasti oblasti Denpasaru a Kuty) neexistuje městská hromadná doprava. Taky se Vám nestane, aby jste tu viděli vlak. Jezdí se auty, taxíky, na motorkách a pár odvážlivců i na kolech. Co se týče financí a i bezpečnosti nejlepší možnost je taxík a nebo motorka. Taxíkem doporučuji jezdit obzvlášť po městě a například ve večerních hodinách, kdy to na motorce až tak bezpečné není. Na motorce doporučuji (z vlastní zkušenosti) obzvlášť během denního světla a klidně na kratší, ale i delší vzdálenosti. Na motorce si neplánujte výlety delší jak 2 hodiny, Váš zadek se Vám za to odvděčí. Když se chystáte na delší, například celodenní výlet, tak Vám doporučuji pronajmout si auto spolu s šoférem. Domácí šofér se Vám hodí do toho chaosu, vezme Vás bez bloudění na místa kam potřebujete a taky neni velký rozdíl v ceně auta s ním nebo bez něho.

Poznámka: Na taxík můžete využít místní společnost Blue Bird, která má i online appku do mobilu na přímé zavolaní nebo populární Uber a Grab taxi, Go Jek (moto taxi) na podobné online bázi. Pozor ale Uber, Grab a Go Jek nemůžu jezdit všude a určitě Vás neodvezou z jedné strany ostrova na druhou. Na to používejte motorku, taxi nebo auto s šoférem.

Kde si mám pronajmout motorku a za kolik?

Motorku si seženete přímo na místě ve Vašem daném městě pobytu. Půjčovny jsou na každém kroku a ceny motorek na den jsou všude velmi podobné. Doporučuji vybrat si klasický skůtr ne žádné silné stroje, které na Bali při průměrné rychlosti 50km/hod i tak nevyužijete. Cena na den se pohybuje okolo 3 eur/80 kč. Ideální způsob platby je zaplatit polovinu sumy za množství používaných dní dopředu a polovinu po vrácení motorky. V půjčovně od Vás můžou při vyplnění papírů chtít, abyste se prokázali pasem a Vašim mezinárodním řidičským průkazem.

Poznámka: Doma si určitě pořiďte mezinárodní řidičský průkaz, stojí to v SR 7 eur, máte ho na počkání na policii za pár minut a ušetří Vám to na Bali hodně peňez na pokutách. Bezpečnostní rada BEZ PŘILBY ANI NA KROK.

Tak a jsme na konci tohoto postu. Snažila jsem se Vám v něm sepsat aspoň základní informace, které by jste měli vědět před plánováním Vaší vysněné dovolené na Bali. V dalším postu budu navazovat na tento příspěvek a konkrétně Vám popíšu základní věci, bez kterých by jste na Bali určitě neměli letět.

Mějte krásný den!

S láskou,

Juli