Vyberte stránku

Obřad Melasti, uvádení se do tranzu, propichování se a očista duše

Klasická neděle a ranní surfovačka byla před námi až na to, že jsme si na poslední chvíli přečetli v jedné z facebookových skupin, která popisuje dění v naší balijské vesnici Canggu, že je jako projev respektu vůči domácím v dnešní Melasti Ceremony Day místní prosí o respektování zákazu surfování od 6 ráno do 6 večer. Hmmm, okej místňáky respektujeme, takže jsme vyhodnotili, že neděle teda bude výjimečně tentokrát bez surfu. Rozhodli jsme se ale, že si půjdeme ceremonii hned po ranní kávičce aspoň omrknout na pláž, no to co jsme tam viděli a zažili jsme absolutně nečekali!

Slavnostně vyzdobený chrám

Obřadu se účastní všechny generace

Hinduismus

Jako správna blogerka a zvědavá ženská jsem se vybavila foťákem, extra nabíjačkou na mobil a ješte během jízdy na motorce směrem na pláž studovala,  co se smí a co ne. Jak jsem už výše vzpomínala,  jestli mně Asie během života tady něčo naučila, tak je to respekt. Respektovat lidi, jiné kultury, náboženství, pravidla, na které doma nejsme zvyklí a možná i proto je situace na Slovensku jaká je!  V momentě, kdy jsem se dozvěděla, že ceremonie začíná za každou chvilku a v jakém směru po pláži se bude dav pohybovat jsem už od vzrušení ani nedýchala.

Hinduismus, je pro mňe jedno z nejkrásnějších náboženstí, plné tradici a zvyků, jejiž krásu jsem se naučila vnímat během mého života na Bali. Velmi silný je moment, kdy k nám 2x během jednoho dne chodí babička majitelů naší vilky pokládat oběti do svatyně a zapálit vonnou tyčinku. Následně nám posvětí dům a pomodlí se za nás a za naši vilku. No jen Vám o tom píšu a už se usmívám!

Babička nám pokládá oběti do svatyně před našim domem, následovala modlitba ke které, už ale ani já a ni foťák nepatříme

Co jsou to obětiny?

Představte si banánový list, ze kterého je vyskladaný košík o velikosti dlaně. Máte? Do tohodle košíčku sa klade vždy co máte doma jako úrodu a co by jste chtěli obětovat Bohům za Vaši domácnost. Obsah každé oběti se trochu liší, ale základ většinou tvoří rýže, nějaké ovoce, květy, mince, sem tam cigareta a do středu se zapíchne vonná tyčinka. Celá oběť se následně pokropí a začne sa odříkat modlitba. Oběti se kladou před dům do každé vlastní svatyně, na križovatky cest, před obchody, podniky, no a samozřejmně k chrámům a při různých zvlaštních ceremoniích i na pláž.

Obřad Melasti

Melasti Ceremony je den, který je každý rok presně 3 dny před Nyepi Day, též známý jako Den ticha nebo Nový rok. Melasti je tzv. Den očisty v hinduismu, kdy se přívrženci tohoto náboženství musí očistit (tělo i duši) od všeho zlého. Od zlých myšlenek, faktorů, vlivů, všeho zlého co má dopad na Vaši duši. Též věří v to, že v tento den je všechno živé na zemi čisté a díky tomu náš vesmír přežívá. Melasti Ceremony je tak předpříprava na Nyepi a každý kdo se plánuje účastnit Nyepi nebo Nového roku, by měl nejdřív absolvovat Melasti a očistit se před vstupem do Nového roku.

Na pláži jsme viděli pochod několika tisícového davu lidí oblečených převážně v bílém (též znak čistoty) s ovázanými sarongy (šátky) okolo pasu. Také jsme viděli obřad, kde sa za stáleho zpěvu stařešinové (nejdřív za muže a potom za ženy) symbolicky šermovali, propichovali a potom dostávali jakési rozhřešení. Dokonce jsme byli svědky toho, jak se pár lidí z davu, který byl součástí pochodu uvedli do tranzu.

Na celou ceremonii dohlíželi Pecalang (tzv. místní muži zákona v tom daném okrsku), kteří byli jako jediní oblečení v černém a každý měl za opaskem pouzdro s mečem.

Celý obřad trval několik hodin a dělilo se to na etapy, které mají určitě svoje pravidla, no já jsem tomu úplně nerozumněla. Viděli jsme přes den několik skupin přicházejících k chrámům rozmístěným po naší vesnici. Na pláži jsme zas viděli několik stovek obětí, které byli kladené během modlitby do písku a kterými se projevuje úcta Bohům. O atmosféře, která se dnes vznášela nad našim magickým ostrovem Bohů Bali, by jsem Vám mohla psát sáhodlouhé odstavce. Něco tak magického, silného a energii dodávajícího, co se dá zažít jen tady! Posílám Vám aspoň takto přes fotky kousek toho:

Dnešní den byl dokonalá tečka za tímto týdnem dobrých zpráv a zážitků. V závěru příspěvku chci zas a znova poděkovat za to co mám, za Bali, za každý jeden úsměv a za to, že mám možnost zažít i takovéhle momenty jako dnes. Neboť na ty se nezapomíná!