Vyberte stránku

Dnešní článek, by jsem chtěla věnovat faktům a zajímavostem o Bali, které mnoho z Vás ani netuší. Když si po přečtení celého článku řeknete „hmmm nic nového, to jsem všechno už měl/měla dávno v malíčku“, věřte, že mě potěšíte!

Myslím si, že i když je Bali přece jenom na druhém konci světa, součástí kontinentu nám tak vzdáleného, tak určitá fakta by jste pro lepší rozhled a ponětí měli i tak vědět. Tímto článkem by jsem tak chtěla předejít situacím, aby jste si přestali plést Bali s Maledivami nebo dokonce Thajskem. Aby první co Vás napadne když se řekne Bali nebyly slaměné domečky na vodě, či jezdění na slonech,… no a taky aby jste si pod ceremonií broušení zubů nepředstavovali nějakou super zábavnou turistickou atrakci.

1. Bali není samostatný stát

Bali je tropický ostrov nacházející se mezi ostrovy Jáva a Lombok. Ostrov s hlavním městem Denpasar patří pod Malé Sundy. No a to nejhlavnější, Bali není samostatný stát! Spadá totiž pod nádhernou rozmanitou zemi s názvem Indonézie. Bali spolu s dalšími maličkými ostrovy (Nusa Penida, Nusa Lembongan a Nusa Ceningan) tvoří jednu z Indonézských provincií.

2. Bali je rozlohou 25x Brno

Bali není velký ostrov a i přesto, že cesty nejsou vždycky v ideálním stavu , byste se ze severu na jih ostrova mohli dopravit motorkou za pár hodin. I přes to, si nemyslete, že se dá Bali “proběhnouť“ za 2-3 dni. Velikostně se svými 5770 km2 by se Bali dalo přirovnat například ke státu Brunei. Kdyby jsme ho porovnávali se Slovenskem, tak můžeme tvrdit, že Bali je až 8,5x menší území než naše krajina.

Občas i navigace zlyhá

3. Pešky ani na krok

Znáte takové ty aplikace, které Vám měří kolik kroků denně nachodíte? Jestli ano, tak věřte nebo ne, na Bali by Vám to vykazovalo minimální hodnoty. Nikam se totiž nechodí pěšky a i na vzdálenost pár metrů si lidi jsou schopní sedat na motorky. Motorky jsou tu dopravní prostředek číslo 1 a jezdí na nich všichni od dětí až po babičky s 8 křížky na kontě. Na celém Bali se jezdí vlevo a chodníky jsou luxusní záležitost, kterou do větších měst začali stavět jen rok či dva zpátky. Vzhledem tomu že jsou motorky často jediným dopravním prostředkem v rodině, když se jede na výlet v plném počtu poskládat se na motorku musí často v 4-5 lidech. 

4. Dvě roční období stačí

Nejčastější otázka na jakou se mě ptáte je počasí na Bali. Takže mu věnuju samostatnou kapitolu a zkusím to tu jednou provždy vysvětlit. Na Bali jsou dvě hlavní roční období a to wet (mokrá) a dry (suchá). Střídají se tak dvě hlavní sezóny, během kterých se teploty pohybují od 24-34 stupňů a někdy prší méně a někdy víc. Sezóna wet je v období listopad-březen, to ale neznamená, že nonstop jen prší. Někdy sprchne během dne, někdy prší celou noc a někdy zas o dešti nevíme i týden. Během období dry si zas nepředstavujte, že je tu sucho jako na poušti. I během tohoto období nám totiž občas zaprší a vzduch se krásně pročistí. Takže když Vám předpověď počasí během Vaší vysněné dovolené ukazuje, že má nonstop pršet nic si z toho nedělejte. Předpověď tu totiž máme na celý rok stejnou.

Podle předpovědi bouřky a vysoké teploty každý den.

5. Není indonézština jako indonézština

Tak jako já děvče z východu Slovenska by jsem se slovíčky jako bandurky, kapúrková, hutoric či parazol asi nepochodila na západním Slovensku, tak podobně je to i v Indonézii. S Bahasa Bali, jazykem kterým se na Bali mluví by jste neuspěli v ostatních částech Indonézie. Je to nářečí odvozené od úředního jazyka Bahasa Indonesia. Samozřejmě, že základ je podobný, ale přesně jako ve slovenštině i tady existují speciální slovíčka, které se neshodují.

Tohle je BALI!

6. Bambusové domečky na vodě? Zkuste Maledivy!

Síla internetu, televize, novin, či dalších médií je obrovská a tak si říkám, že možná i rozumím tomu zkreslenému obrazu, který lidé o Bali mají. Zkuste zadat do googlu Bali a sledujte co všechno se Vám objeví. Co mi ale vážně umí vykouzlit úsměv na rtech je, když lidi hledají a vyptávají se kde přesně najdou ty bambusové/ratanové domečky umístěné nad průzračnou modrou vodou plnou barevných rybiček. Hmm, zkuste Maledivy! Právě tam se tyto domečky nacházejí, na Bali je budete hledat zbytečně.

Zvědavé opice na každém rohu

7. Opice ano, sloni ne!

Další omyl z kategorie “síla médií” jsou zvířata, které tu na Bali žijí. Když slyším, že chce někdo letět na Bali jen aby se svezl na slonech, staví se mi všechny chlupy do pozoru. Prvním důvodem je, že sloni na Bali volně nežijí a jestli je tu chcete přesto hledat, musíte si zaplatit za návštěvu jednoho ze sloních parků. Druhým důvodem je představa, že si za tu návštěvu zaplatíte a opravdu se budete koukat na to jak slon hraje basketbal nebo donekonečna převáží turisty sem a tam na jeho hřbetě. Prosím nepodporujte tento druh “zábavních parků”. Vážně na tom nic zábavného neni. Za slony žijící ve volné přírodě navštivte jeden ze safari parků na Srí Lance, kde jsem byla i já a sloni si tam žijí ve volné několika hektarové přírodě. Jestli chcete zažít exotická zvířata na Bali zajděte si do Ubudu. V srdci Bali tak najdete opice volně poskakující a pobíhající kamkoliv se podíváte. No a kdyby Vám to nestačilo zajděte si do opičího lesa v Ubudu, kde tyto malé potvůrky volně žijí a dělají si doslova co chtějí.

8. Pláže s tmavým pískem

Moji věrní čtenáři si pravděpodobně už všimli, že když přidávám fotky z pláže například z GadoGado focení, tak se jim tam přece jenom něco nezdá. Tmavý písek! Ano na Bali je většina pláží pokrytá tmavým pískem, jako důsledek vulkanické činnosti. Nebuďte tedy překvapení, když tyto pláže navštívíte osobně, mají totiž svoje kouzlo!

Pláž Batu Bolon na západe ostrova

Z chrámu Tirta Empul zdraví Juli 🙂

9. Hinduismus

Přesto, že je v Indonézii až z 83% rozšířený Islám a druhým nejvíc rozšířeným náboženstvím je křesťanství se skoro 10%, hned třetím je hinduismus s krásným 1,7%. No a právě toto 1,7% přívrženců hinduismu žije na Bali. Bali je tedy převážně hindu a musím Vám říct, že já osobně jsem nikdy “krásnější” náboženství co se tradic týče nikdy neviděla. Velké množství ceremonií a obřadů, spirituálních rituálů, které jsem tu už viděla a zažila, mně o tom jen utvrzují.

10. K zoubkové víle na broušení zubu

Broušení zubů je tradice spojená se vstupem do dospělosti. Dochází k tomu buď při prvních tělesných změnách jako je menstruace a mutace hlasu nebo potom těsně před/během svatebního obřadu. Na Bali se totiž věří v to, že každý kdo nemá obroušené zuby by mohl mít zakázaný vstup do nebe. Dalším z důvodů je, aby dostali pod kontrolu zlé lidské vlastnosti.

Tak to by jsme k dnešnímu článku měli asi všechno. Pevně doufám a věřím, že se Vám článek líbil a že jste se možná i něco nového dozvěděli. Na Bali spomu s týmem GadoGado žijeme už rok a půl a často se dozvídame něco nového o tomto nádherném ostrově na opačném konci světa. Když budete mít někdy v životě příležitost přijet se sem podívat osobně, tak neváhejte ani sekundu! Vážně to na Bali stojí za to.

Juli